Čo by ste mali používať na akné v dospelosti?Domáce metódy a najlepšia kozmetika

Akné je nepríjemný problém, ktorý trápi mnohých dospelých. Ako si s ním poradiť? Spomedzi stoviek domácich metód a odporúčanej kozmetiky si vyberte tú, ktorá je skutočne efektívna. Objavte prípravky, ktoré môžete používať na akné.

Predtým, ako začneme hľadať tú správnu metódu na liečbu akné, potrebujeme porozmýšľať o tom, čo je jeho príčinou. Príčina môže byť u každého iná. Stav pokožky ovplyvňuje mnoho faktorov, a preto je ťažké s akné bojovať. V skutočnosti je potrebné vyriešiť niekoľko rôznych problémov, napr. zmeniť rutinu v starostlivosti o pleť, zredukovať stres, naučiť sa poriadne si pokožku vyčistiť, atď.

Akné, ktoré postihuje dospelých – príčina

  1. Stres – v stresových situáciach sa zvyšuje produkcia mazu, ktorý je ideálnym prostredím pre rast baktérií a jedným z neželaných efektov je vznik akné;
  2. Nevhodná strava – akné u dospelých je veľmi často dôsledkom konzumácie jedál s vysokým glykemickým indexom (cukor, pivo, biela ryža, cestoviny, sladené nápoje), vysoko spracovaných jedál s množstvom konzervantov, mastných jedál ako je fast food;
  3. Nedostatočná starostlivosť – tretím dôvodom pre vznik akné je výber nevhodnej kozmetiky na pleť, ktorá upcháva póry, zabraňuje exfoliácii pleti a stáva sa skvelou živnou pôdou pre baktérie, najmä ak je kozmetika príliš ťažká, ak spôsobuje podráždenia, ak ju používame v nadbytku alebo si ju dostatočne neopláchneme.

Ako sa líši akné u dospelých od pubertálneho akné?

Len nedávno sa zistilo, že existujú odlišnosti medzi jednotlivými druhmi akné u dospelých alebo u tínedžeroch. V súčasnosti je známe, že pokožka dospelých je úplne odlišná, podlieha iným zmenám a jej problémy sú rôznorodé. Aké sú rozdiely medzi akné u dospelých v porovnaní s akné, ktorým trpia dospievajúci? Aj keď je ich vzhľad podobný, nájdeme medzi nimi množstvo rozdielov. Akné u dospelých:

  • málokedy je spôsobené hormonálnymi zmenami,
  • nezmierňuje sa ani po určitom čase / v určitom veku,
  • postihuje skôr ženy ako mužov,
  • objavuje sa hlavne na spodnej sánke, brade a okolo úst,
  • je vo forme permanentných zápalových zmien,
  • je odolná voči štandardnej starostlivosti na akné.

Čo môžu dospelí používať na liečbu akné?

Posledný bod vo vyššie spomenutom zozname je veľmi dôležitý. Ak od vašej puberty ubehlo už mnoho rokov a stále sa neviete zbaviť akné, je načase zmeniť spôsob, akým sa o svoju pleť staráte. V určitom veku štandardné prípravky proti akné, ktoré sú dostupné v drogériách a lekárňach, jednoducho prestanú fungovať. Ak je príčina akné iná, tak aj liečba musí vyzerať inak. Máte na výber z dvoch možností: podomácky vyrobené prípravky proti akné alebo špecializovaná kozmetika a liečba.

Čas na zmenu!

Na začiatku je vhodné zmeniť váš prístup k starostlivosti o pleť a bližšie sa pozrieť na ingrediencie, ktorá vašej pleti dodávate. Pravdepodobnosť toho, že sa vám objaví akné je nižšia, ak máte vyváženú stravu bohatú na mikro a makroživiny. Stojí za to vyhýbať sa stresujúcim situáciám a chrániť pleť pred negatívnym vplyvom environmentálneho znečistenia, ako je smog. Veľmi dôležité je tiež pravidelné čistenie a odstraňovanie odumretých buniek.

Akné u dospelých – čo používať?

• Enzymatické peelingy

Niektoré zdroje uvádzajú, že ľudia trpiaci akné majú zakázané používanie peelingov, pretože si roznášajú zápal na ďalšie miesta na pokožke. Je to chyba! Exfoliácia epidermy je dôležitá, lebo práve odumreté bunky, ktoré sa usadzujú na pleti, sú živnou pôdou pre baktérie spôsobujúce akné u dospelých. Avšak, ak chcete pleť exfoliovať, používajte len enzymatické peelingy, ktoré sú jemnejšie a pleť vyčistia oveľa lepšie.

• Lieky proti akné

Liečba akné u dospelých je podobná tej, ktorú podstupujú dospievajúci. V tomto prípade však musí lekár takmer okamžite prikročiť k celkovej liečbe antibiotikami alebo hormónmi. Ak sa obávame, že prípravky s výrazným exfoliačným efektom nám pleť vysušia a podráždia, tak skvelým riešením sú lieky proti akné. Pracujú zvnútra a efektívne bojujú s akné. Dôležité! Spomínané lieky sú len na lekársky predpis, ktorý vám vystaví dermatológ.

• Kyselina azelaová

Pomerne populárnym a skvelým prípravkom proti akné je kyselina azelaová. Niektoré formy tohto liečiva sú dostupné v lekárňach aj bez predpisu. Môžete si kúpiť OTC prípravky vo forme krému alebo gélu. Prečo by sa kyselina azelaová mala používať na liečbu akné u dospelých? Pretože táto prírodná kyselina má protizápalové, baktericídne a antiseboroické účinky, t.j. lieči všetky symptómy akné. Zároveň pokožku nedráždi.

Domáce prípravky proti akné

Namiesto liekov a kozmetiky, akné môžete liečiť aj domácimi prostriedkami. Aké metódy na boj proti akné sú overené a môžu sa používať aj u dospelých?

• Kvasnice

Môžete ich používať viacerými spôsobmi: vo forme nápoja, ako kúpeľ alebo masku. Používať kvasnice na akné stojí za vyskúšanie, pretože regulujú sekréciu mazu a redukujú počet čiernych bodiek. Nalejte horúcu vodu na kocku čerstvého droždia, zmiešajte ho s mliekom, pridajte olej alebo bylinky (ako sa vám žiada) a aplikujte na pokožku vo forme masky. Prípadne môžete vyskúšať kvasnicovú kúru vo forme nápoja. Pokračujte s terapiou aspoň týždeň a potom pozorujte výsledky. A ďalšia rada, nápoj vypite až po úplnom vychladnutí.

• Fialka roľná

Na liečbu akné je vhodné siahnuť aj po niektorých bylinkách. Najpopulárnejšou je fialka roľná, ktorá pozitívne ovplyvňuje stav pokožky a minimalizuje aknózne lézie na pokožke. Fialka zmierňuje seboreu, čistí telo od toxínov a reguluje kožné procesy. Stačí vám pravidelne piť bylinkový čaj z fialky (dokonca aj 2-3 krát týždenne) a do niekoľkých týždňov zabudnete na akné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *