Kozmetické vlastnosti rumančeka – poľné kvety v starostlivosti o pleť

Rastlinná kozmetika je opäť módnym trendom. V súčasnosti sa podceňovaný a nenápadný rumanček dostáva do pozornosti v inom svetle: ako zložka kozmetiky s upokojujúcimi a rozjasňujúcimi účinkami. Poznáte všetky vlastnosti rumančeka? Pozrite si ich!

Stále sme viac a viac nedočkaví a radi siahneme po dobre dostupných a jednoduchých kozmetických ingredienciách, ktoré rastú všade navôkol. Chamomilla recutita je ročná rastlina s charakteristickou vôňou. Skôr si ju však spájame s bylinkovým čajom a použitím v prírodnej medicíne. V súčasnosti sa stále viac používa v kozmetike, ktorá vďaka obsahu rumančeka nadobudne výborné vlastnosti.

Chamomilla recutita – o čom ste nevedeli

Názov Chamomilla recutita pochádza z latinčiny, ale v skutočnosti patrí do rodu Matricaria a takto ju nájdete aj v zložení kozmetického prípravku. Matricaria chamomilla je európsky druh, ale dnes rastie aj v Ázii, Severnej Amerike a Austrálii. Vo väčšine krajín je šľachtená ako liečivá rastlina.

Bielo-žlté kvety ponúkajú úžasné benefity: esenciálne oleje (4ml z každého kg), flavonoidy, minerály, kumarínové deriváty, bisabolol, cholín, vitamíny B a C, ako aj mnohé ďalšie zložky s cennými vlastnosťami.

Sezóna rumančeka trvá od mája do septembra. Táto informácia je dôležitá pre bylinkárov, ktorý zbierajú čerstvý rumanček a sušia ho pre vlastné účely. Avšak, ak sa necítite na to, aby ste chodili po lúkach a zbierali rumanček počas suchých a slnečných dní, dobrých riešením je použitie hotovej kozmetiky s rumančekom alebo sušený rumanček (dostupný v akejkoľvek lekárni).

Aké sú vlastnosti rumančeka?

  • Má antiseptické vlastnosti.
  • Lieči zápal.
  • Má antibakteriálne vlastnosti.
  • Má relaxačný účinok.
  • Pomáha liečiť kožné problémy.
  • Má rozjasňujúce vlastnosti.
  • Je to prírodný antioxidant.

Rumanček. Aký vplyv má na pokožku?

Väčšina kozmetiky s obsahom rumančeka je určená na starostlivosť o citlivú pleť a pleť náchylnú na podráždenie, pretože rumanček je prírodným ukľudňujúcim prostriedkom. Prináša úľavu a má antiseptické vlastnosti. Navyše je prospešný na vonkajšie aj vnútorné použitie. Rumančekový extrakt aplikovaný na pokožku, zvyšuje regeneračné procesy a zlepšuje hojenie rán a taktiež bojuje proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú predčasné starnutie pleti. Navyše pri používaní rumančeka na starostlivosť o tvár, nám rozjasňuje pokožku a minimalizuje známky únavy. Niekomu môže vyhovovať jeho ďalšia vlastnosť – posilňovanie krvných ciev. Ak máte na tvári viditeľné kapiláry, tak budete vďační, že rumanček zabráni nadmernej dilatácii ciev a tvorbe metličkových žiliek. Rumanček upokojuje zapálené miesta, redukuje začervenanie, zmierňuje jazvy po akné. Funguje dokonca aj na vredy, popáleniny, rany, atď. Je to naozaj univerzálny a veľmi efektívny prípravok.

Rumanček. Aký vplyv má na vlasy?

Extrakt z rumančeka je známou zložkou v kozmetike určenej na vlasy a pokožku hlavy. Je dobré spomenúť, že môže zosvetliť vlasy, takže ak ste brunetky, prirodzená farba vašich vlasov sa môže zosvetliť až o niekoľko odtieňov. Ak je rumanček súčasťou šampóna, upokojí podráždenú pokožku hlavy, nepríjemný pocit svrbenia a začervenanie. Avšak, ak prírodný rumanček používate pravidelne, zabraňuje masteniu vlasov a taktiež eliminuje lupiny. Je bohatý na minerály, vitamíny a látky, ktoré výborne vyživujú korienky vlasov a dodávajú im vitalitu. Výsledkom je, že rumanček zmierňuje vypadávanie vlasov a robí vlasy hustejšími a silnejšími. Dodáva flexibilitu a lesk a dokonca uľahčuje vlasový styling. Stojí za to kozmetiku na vlasy s rumančekom vyskúšať, ak očakávate prirodzenú a jemnú starostlivosť.

Kozmetika s rumančekom – hotová vs. domáca

Krémy na ruky s rumančekom, toniká s rumančekom, vlasové hmly s rumančekom, mydlá s rumančekom, šampóny s rumančekom – rôznorodosť kozmetiky s obsahom tejto rastliny je ohromujúca. Avšak, určite sa im oplatí venovať viac pozornosti, pretože môžete naraziť na svoj svätý grál kozmetiky. Stačí vám skontrolovať, či je zloženie prípravku prírodné a bez škodlivých látok (parabénov, farbív, aróm, alkoholov). Najlepšie je, keď je rumanček hore v zozname ingrediencií. Čím je v zozname ingrediencií bližšie ku koncu, tak je väčšia pravdepodobnosť, že obsahuje len jeho stopové množstvá.

Rumanček v kozmetike nemusíte používať iba vo forme hotových produktov. Dobrou voľbou je používanie domácich nálevov z rumančeka alebo prírodných esenciálnych olejov, ktoré môžu slúžiť ako samostatná kozmetika alebo ako základ na tvorbu niečoho nového a efektného. Prírodné tonikum s rumančekom si pripravíme tak, že hrsť rumančekových kvetov zalejeme horúcou vodou a povaríme 30 minút. Podobným spôsobom si pripravíme aj vodu s rumančekom, ktorá nám zosvetlí vlasy a zbaví nechceného žltého odtieňa po odfarbení vlasov na blond.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *